10ترفند فتوشاپ

۱۰ ترفند فتوشاپ برای مبتدی‌ها

حدود ۲۷ سال است که با فتوشاپ زندگی می‌کنیم ، حتی اگر هرگز از این نرم‌افزار استفاده نکرده باشید ، نمیتوان تاثیری که با ویرایش عکس در محیط پیرامون و زندگی ما ایجاد کرده است را انکار کرد.امروزه فتوشاپ کردن  به عبارتی برای توصیف تمام عکس‌های تغییر یافته،تبدیل شده است.در این مقاله سعی بر آن داریم تا با بیان نکاتی ساده برای مبتدیان مسیر ورود آنها به جهان فتوشاپ را هموار کنیم.

 

تبدیل(Transform) : تغییر اندازه تصویر ، چرخش ، برعکس کردن

فتوشاپTransform

روی EDIT کلیک کن > کلیک روی Transform > انتخاب عملی که می‌خواهید انجام شود

یا اینکه از میانبرهای زیر استفاده کنید:

  •  کلیدهای Ctrl + T را فشار دهید ، یک کادر در اطراف تصویر ظاهر می‌شود که نشان‌دهنده فرآیند تبدیل است و به آن معناست که می‌توانید در تصویر تغییر دهید.بهترین کار قرار دادن کان‌نمای ماوس در گوشه‌ای از تصویر و کشیدن ماوس همزمان با نگه داشتن کلید Shift است، پس از اتمام کار دکمه Enter را بزنید.
  • برای Flip کردن یا چرخاندن تصویر هم می توانید Ctrl + T را فشار داده و بعد راست کلیک کنید یک پنجره با چند گزینه درباره چرخاندن و فلیپ کردن باز می‌شود ، گزینه مورد نظر را انتخاب کرده و Enter را بزنید.
  • برای پنهان کردن یا بریدن یک تصویر ،کلیدهای Ctrl + T را فشار دهید ، سپس مکان‌نما را روی هر کدام از گوشه‌ها که تمایل دارید قرار داده و Ctrl را نگه داشته و با نگه دشاتن کلیک ماوس گوشه‌ی تصویر را آن طورکه دوست دارید تغییر دهید و در آخر Enter بزنید.

 

تغییر در واحد اندازه‌گیری فتوشاپ

فتوشاپ-واحد اندازه‌گیری

 یک روش کوتاه و سریع برای تغییر واحد اندازه‌گیری این است که خطکش را فعال کنید(با فشار دادن Ctrl+R خطکش فعال و غیرفعال می‌شود) ،حالا روی یکی از خطکش‌های عمودی یا افقی راست کلیک نمائید ، حالا می‌توانید واحد جدید را انخاب کنید(سانتی‌متر،میلیمتر،پیکسل، درصد ،اینچ و…)

 

ابزار Magnetic Lasso

ابزارMagnetic Lasso

این ابزار انتخاب آسان به شما کمک می‌کند تا قسمت دقیق تصویری که می‌خواهید ویرایش کنید را مشخص کرده و از بقیه تصویر جدا نمائید تا اقدامات خود را روی آن انجام دهید.این ابزار لبه‌های یک جسم را تشخیص می‌دهد و این کار را برای شما راحت‌تر خواهد کرد.

برای شروع  روی این ابزار کلیک کرده و نگه دارید تا منوی خروجی نمایش داده شود،Magnetic Lasso Tool آخرین گزینه است که روی آیکون آن یک آهن‌ربا هم وجود دارد ؛ این ابزار را انتخاب کرده  و  لبه‌ی بخشیاز تصویری که می ‌خواهید تغییر دهید قرار داده ، یکبار کلیک کنید و کم‌کم جلو رفته و کلیک کنید(درست مانند برش چیزی با قیچی)

 

ابزار Magic Wand

ابزار Magic Wand

یکی دیگراز ابزارهای انتخاب است و ایده‌آل برای زمانی که تصویر پس‌زمینه یکنواخت دارد(تک‌رنگ یا آبی آسمانی)

این ابزار که شبیه به عصای جادویی است را انتخاب نمائید و روی بخشی از تصویر که می‌خواهید انتخاب کنید کلیک نمائید،اطمینانحاصل کنید که از نوار بالایی گزینه add to selection که آیکون آن دو مربع داخل هم است را انتخاب کرده باشید.

 

ابزاز شکل سفارشی(Custom Shape Tool)

ابزار shape

علاوه بر ویرایش عکس ، شما می‌توانید اشکال و عناصر مختلف با خلاقیت خود به تصویر اضافه کنید.پنل شکل‌ها شامل مربع، خط، دایره،بیضی و… می‌باشد.آیکون این بخش مانند یک تکه پازل است. با کیلیک کردن روی فلش کوچک سمت راست نوار بالا گزینه‌های بیشتری نمایش داده خواهند شد.

 

لایه های تنظیم(Adjustment Layers)

فتوشاپ Adjustment Layers

ایجاد تصویری خیره کننده  است که ابزرا لایه تنظیمات را مهم می‌سازد.Adjustment Layers به شما اجازه می‌دهد رنگ تصویر را با اضافه کردن یک لایه جدید تنظیم کنید، بدون اینکه روی تصویر اصلی تغییری ایجاد نمائید.این تنظیمات در پایین پنل لایه‌ها با آیکون دایره سایه و سفید در دسترس قرار دارد.

 

استایل لایه‌ها (Layer Styles)

فتوشاپ لایه

یک راه سریع و اسان برای افزودن برخی جلوه‌ها به تصویر است.برایاین کارکافیست روی یک لایه دوبارکلیک کرده و گزینه‌ای که دوست دارید را انتخاب کنید.شما می‌توانید از چند ویژگی موجود به طور همزمان استفاده کنید می‌توانید stroke  ، یا درخشش ایجاد کنید ، یا سایه به وجود بیاورید. البته باید مراقب باشید با استفاده بیش از اندازه از آنها ارزش و زیبایی کار خود را کاهش ندهید.

قلمو Spot Healing

ابزار Spot Healing Brush

Spot Healing Brush ابزاری برای حذف نقص‌ها است. شاید خیلی‌ها در دورهی غرور جوانی آرزوی چنین چیزی برای حذف جوش‌های صورت خودرا داشتند،به کمک فتوشاپ اینکار ممکن است. کافیست قلمو را روی نقطه ای که میخواهید حذف شود قرار دهید(قلمو باید کمی از لک بزرگتر باشد) ، فقط کلیک کنید.فتوشاپ به طور خودکار نمونه هایی از اطراف آن منطقه راجایگزین کرده و عکس را روتوش می‌نماید.

ابزار Dodge

ابزار Dodge

با استفاده از این ابزار می‌توان پیکسل‌ها را روشن‌تر کرد، مثلا برای از بین بردن خستگی یک چشم می‌توان از آن بهره برد.برای تنظیماتاین ابزار به نوار منو بروید از منوی آبشاری highlights راانتخاب نمائیدو میزان نوردهی را حدود ۲۰% ست کرده و با دقت روی ناحیه چشم تمرکز کنید.

ابزار Blur

ابزار Blur

با استفاده از این ابزار ساده می‌توان با کمی تارکردن ناحیه چین و چروک به طور کل آن‌ها را از بین برد. از این ابزار برای خنثی کردن نواقص کوچک مانند چین و چروک در اطراف چشم یا دهان استفاده کرد.دقت کنید که از آن بیش از اندازه یا برای بهبود تصویر استفاده نکیند تا خروجی مصنوعی نداشته باشید.

همچنین ببینید

واترمارک کردن عکس

واترمارک کردن عکس در فتوشاپ

نشانه‌گذاری(Watermarking)برای حفظ ایمنی و حق نشر صاحب اثر مهم است، در این مقاله به شما …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.